Poker Texas Hold´Em – mýty, fakta a pravidla

Milé dámy a slečny, možná jste si už všimly zvýšeného zájmu mužů kolem vás o hru zvanou poker. Možná nechápete, co na tom mají, možná vás to štve, zvlášťe pokud prohrávají. Ne, ve verších to psát nebudu. Ale pokud chcete, uvedu vás do problematiky, abyste v této oblasti nebyly zcela mimo mísu. Oni to ocení, uvidíte… Texas Hold´Em je dnes nejhranější z několika forem pokeru.

Tak především, poker není hazardní hra. Hraje se sice o peníze a je v něm prvek náhody, nebo, chcete-li, štěstí, ale své tahy máte plně pod kontrolou a mozek se vám u něj bude zahřívat stejně, jako u šachu či mariáše (ten už nikdo moc neumí, takže zůstaneme u šachu).
Šachy mají jednoduchá pravidla, ale není snadné je hrát proti někomu, komu to víc pálí, nebo už odehrál stovky partií. Stejné je to s pokerem. Hra s jednoduchými pravidly, ale obrovským počtem možných kombinací a situací.

casino

Poker sestává ze dvou neoddělitelných částí. Jednou je kombinace karet a druhou sázení na tuhle kombinaci. Začněme kartami.

Hraje se s balíčkem 52 „kanastových“ karet, tedy 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,Q,K,A ve čtyřech barvách.
Do ruky se rozdá každému po 2 kartách, na stůl postupně přijde 5 společných karet. Vítězná kombinace pěti karet vyhrává.

Výherní kombinace:
Při závěrečném ukázání (showdown) rozhoduje síla karetní kombinace. Každý hráč má k dispozici dvě soukromé karty a pět společných, vyložených na stole. Z těchto sedmi karet každý sestavuje nejsilnější možnou kombinaci pěti karet. Nejsilnější pětikaretní kombinace vyhrává. Tedy pokud k vyložení všech karet dojde, což závisí na sázení a o tom později.

Hodnota karty je určena číslem nebo písmenem na ní uvedeným. Nejvyšší kartou je A – eso, následuje K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Všechny barvy karet jsou rovnocenné.
Výherní kombinace od nejvyšší po nejnižší jsou následující:

Royal flush je čistá postupka z pěti karet s esem na konci, máte-li tuto kombinaci (např. srdcové 10, J, Q, K, A), nikdo vás nemůže přebít. Pokud se kombinace těchto pěti karet objeví na stole, dělí se bank mezi všechny hráče, kteří zůstali ve hře.
Straight flush je čistá postupka zakončená nižší kartou, než A. V případě, že více hráčů má straight flush, vítěz je ten, kdo má tuto postupku zakončenou vyšší kartou. V případě shody se bank dělí.
Poker (four of a kind) je čtveřice, tzn. čtyři karty stejné hodnoty (např. čtyři šestky). V případě, že má více hráčů poker a ve hře není silnější kombinace, rozhoduje o vítězi hodnota pokru (esový poráží králový). V případě stejné hodnoty rozhoduje velikost páté karty. V případě shody se bank dělí.
Full house je trojice a dvojice (například tři sedmičky a dvě desítky). V případě, že má více hráčů fullhouse a ve hře není silnější kombinace, rozhoduje hodnota trojice. V případě shody rozhoduje hodnota dvojice. V případě shody se bank dělí.
Flush je pět karet libovolné hodnoty, ale stejné barvy (např. pikové eso, desítka, osmička, sedmička a dvojka). Má-li víc hráčů flush a ve hře není silnější kombinace, rozhoduje nejvyšší karta flushe, v případě shody druhá největší, v případě shody třetí nejvyšší, v případě shody druhá nejnižší, v případě shody nejnižší. V případě stejné hodnoty všech karet flushe, se dělí bank.
Straight je špinavá postupka (např. křížová pětka, srdcová šestka, piková sedmička, srdcová osmička a kárová devítka ). Má-li straight víc hráčů a ve hře není silnější kombinace, vítěz je ten, kdo má tuto postupku zakončenou vyšší kartou. V případě shody se bank dělí. Eso může fungovat jako karta nejvyšší, ale i jako karta nejnižší.
Trips (threeof a kind) je trojice (např. tři králové). V případě, že ve hře není silnější kombinace a více hráčů má trojici, rozhoduje hodnota trojice o vítězi. V případě shody rozhoduje hodnota vyšší ze dvou doplňujících karet, v případě shody nižší z nich, v případě shody se bank dělí.
Two pairs jsou dvě dvojice (např. dvě trojky a dvě čtyřky). V případě, že ve hře není silnější kombinace a více hráčů má dvě dvojice, rozhoduje hodnota vyšší z dvojic o vítězi. V případě shody rozhoduje hodnota nižší dvojice. V případě shody rozhoduje pátá karta a pokud je i ta stejná bank se dělí.
Pair je dvojice (např. dvě pětky). Pokud nikdo z hráčů nedrží lepší kombinaci než dvojici, rozhoduje její hodnota o vítězi. V případě shody rozhoduje nejvyšší ze tří doplňujících karet, v případě shody druhá nejvyšší, v případě shody nejnižší, v případě shody se bank dělí.
High card je vysoká karta. Pokud nikdo nemá lepší kombinaci, rozhoduje o vítězi nejvyšší z pěti karet, v případě shody rozhoduje druhá nejvyšší, v případě shody třetí nejvyšší, v případě shody druhá nejnižší, v případě shody nejnižší, v případě shody se dělí bank.
(výherní kombinace jsem zkopíroval z www.poker-shopper.cz, nemusim se psát se všim..)

Jistě tedy už chápete, že poker je o pravděpodobnosti a matematice. Zároveň je ale také o drzosti, blufování, čtení soupeřů a kontrole vlastního chování (poker face).

Druhou stránkou hry je totiž sázení:
Osvojit si systém sázení chvilku trvá, ale jakmile jej jednou pochopíte, nic na tom není.
Sázecí pozice se okolo stolu posunuje ve směru hodinových ručiček spolu s dealerským žetonem (dealer button).
Hráč nalevo od dealera dává malou slepou sázku (small blind), další nalevo po něm velký blind (big blind).
Velký blind je minimální sázka, za kterou se hraje a jeho výše určuje finanční náročnost hry.
Malý blind je obvykle polovina velkého.
Takže dva hráči po dealerovi vsadí své povinné blindy a všem u stolu se rozdá po 2 kartách. Vyjadřuje se další hráč (nalevo od bb). Pokud chce hrát, vsadí také big blind (řekne „call“), pokud se mu karty od začátku nelíbí, karty položí a nesází nic (řekne „fold“). Je tedy z tohoto kola ven. Pokud se mu naopak karty líbí hodně, může sázku zvýšit, a to min. o výši big blindu. (řekne např.“raise 10“). Takto se vyjádří všichni okolo stolu, hráč na pozici small blindu musí doložit na hodnotu big blindu, hráč na big blindu řekne buď check – a vyloží se karty – nebo zvýší sázku (raise) a kolo sázení se opakuje. Výsledkem bývá, že slabší karty foldují.
Takhle popsaný to možná působí složitě a zmateně, ale zkuste zavřít oči a představit si to.
OK? Jedem dál.
Když všichni doloží sázky, nebo složí karty, tedy když všichni pokračující hráči vsadili stejně, vykládají se první 3 společné karty na stůl (flop).

Máme tedy 2 karty v ruce a 3 na stole. Teď můžeme posoudit své reálné šance. Na stůl přijdou ještě 2 karty, ale teď už víme, jestli něco máme, nebo nemáme a můžeme si spočítat, s jakou pravděpodobností nám může něco dojít (kolik možných karet by nám hrálo…do karet).

A znovu se sází, začíná hráč/ka nalevo od big blindu. Check(nesázim, zůstávám ve hře), nebo bet (sázim tolik a tolik a kdo chce vidět další kartu to musí doložit). Pokud bet, další hráč/ka call(doloží), fold(nejde do toho, složí karty), nebo raise (zvýší sázku ještě výš).
Jakmile jsou sázky doloženy (klidně třeba všichni jen check), jde na stůl čtvrtá karta (turn).
Opakuje se sázení jako předtím a přichází karta pátá (river).
Sází se naposledy. Je-li doloženo, karty se ukáží. Vyhrává nejvyšší kombinace a vítěz bere vsazené žetony.

Capito?
Jestli jo, tak Tě obdivuju. Mně to trvalo mnohem dýl. A jestli ne, tak si to přečti znovu a přemejšlej. Je to logický.

Tohle jsou základní pravidla hry a pokud do ní chceš proniknout víc, musíš jí hrát. A pokud tě skutečně zaujala, na netu je spousta rad a strategií. A taky on-line heren.

Hraní naživo a on-line se liší. Naživo můžete číst soupeře a jeho reakce. A v tom jste holky lepší a citlivější. Zažil jsem, že do party osmi kluků, co spolu hrajou pravidelně, přišla jedna holka, začátnice v pokeru, a všechny je obrala. Takže vám doporučuju hrát naživo.
Když hrajete on-line, nikoho nevidíte, neznáte, ale zase nikdo nevidí vás. Nemusíte si držet poker face. Jde pak jen o strategii a čtení herního chování druhých, body-talk vám nenapoví. Můžete si to ale vyzkoušet nanečisto. Nainstalujete si herní software, založíte účet a hrajete o herní peníze, který v omezenym množství obdržíte. A hrajete s lidma z celýho světa. Není to ale stejný, jako hrát po netu o peníze. Ale o peníze big blindy začínají už na 0,02$, takže hrajete o pár korun. Pošlete si dvě stovky na účet a můžete začít hrát. Obírat cizí lidi. Cvičit si logiku. Kombinatoriku. Strategii. Investování. To všechno nezdaněný. Prohrávat.

WARNING!!!
Hraj jen o peníze, který si můžeš dovolit prohrát.

Dočetla jsi až sem? Bude to dobrá zábava…

Pravidla se naučíš za 10 minut, ale hrát se to budeš učit celej život. Hodně štěstí!