Jak na efektivní make-up

Tato rubrika je pro všechny dámy, holky, slečny, paní a klidně i pány, kteří by se rádi dozvěděli něco ze světa kosmetiky a líčení.  Pro většinu žen je líčení každodenní samozřejmostí. Ale ne všechny si dostatečně uvědomujeme, že způsob, jakým naneseme make-up a upravíme vlasy, může změnit celkový dojem z naší osobnosti. Tedy že se můžeme měnit podle nálady či příležitosti.V prvním díle našeho make-up poradce Vám prozradím pár rad a triků při nanášení líčidel.

Make-up

Aby líčení vydrželo co nejdéle, je potřeba je nanášet na pleť zbavenou všech nečistot. Pokud máte pleť smíšenou, můžete obličej opláchnout vodou a poté dočistit tonikem ( pleťovou vodou ). Jestliže máte pleť suchou, čistí se pouze pleťovou vodou určenou pro suchou pleť. Pokud je Vaše pleť mastnější, je vhodné k vodě přidat ještě nějaký přípravek na mytí obličeje a opět dočistit pleťovou vodou, nejlépe tou, která je určena pro mastnou pleť – ta pomůže stáhnout póry a pleť se opticky zjemní a vyhladí. Používejte pouze pleťovou vodu, která neobsahuje alkohol. Ten pokožku zbytečně vysušuje a ta se pak brání zvýšenou produkcí mazu.

makeup líčení

Po důkladném očištění pleti naneste denní, nejlépe hydratační krém ( opět závisí na individuálních potřebách každé z Vás ) a oční krém. Dále je pak možné nanést podkladovou bázi pod make-up, která pokožku vyhladí, sjednotí a make-up bude lépe držet. Máte-li mastnější pleť, která má sklony k lesku, můžete na lesklá místa nanést trochu matující báze. Make-up pak vydrží déle na svém místě.

Hlavním úkolem make-upu je sjednotit barvu pleti a zakrýt případné nedostatky. Některé z nás nemáme to štěstí a naše pleť není přirozeně krásná, zdravá a zářivá. Naše možnosti jsou tedy následující :

Tekutý make-up – vypadá velmi přirozeně; sjednocuje barvu pleti; má nízkou krycí schopnost; vhodný pro denní líčení;

Krémový make-up – dobře kryje; vypadá přirozeně, záleží ale na množství, které naneseme; vhodný pro denní líčení;

Tuhý make-up – má velmi dobré krycí schopnosti; na starší pleti má tendenci zvýraznit vrásky; vhodnější spíše na večerní líčení;

Pudrový make-up – má velmi hustou konzistenci a vysoké krycí schopnosti; vhodný na kameru, foto nebo molo;

makeup

Odstín make-upu zkoušejte na spodní části tváře. Pro přirozený vzhled by barva měla korespondovat s barvou na krku. Další variantou je smíchání dvou nebo více odstínů dohromady. Make-up lze nanášet štetcem nebo houbičkou, nejlepší je ovšem nanášení prsty. Make-up se nanáší od horní části obličeje, tedy od čela, směrem dolů. Pak od středu tváře směrem do stran a od brady směrem ke krku. Make-up je potřeba zafixovat pudrem, aby vydržel co nejdéle. Vrstva pudru by měla být pouze tenká, aby se nezvýraznily případné vrásky. Make-up nanášejte spíše v několika tenkých vrstvách než v jedné silné. Dosáhnete tak mnohem přirozenějšího efektu, make-up déle vydrží a nebude se usazovat tam, kde nemá.

Ještě před nanesením pudru se může použít korektor na zakrytí větších nedostatků nebo barevných nesrovnalostí.

Pudr

Pudr můžete použít sypký nebo kompaktní. Sypký má výhodu v tom, že se dá míchat a lépe fixuje. Kompaktní pudr je vhodnější do kabelky a lépe se s ním modeluje tvář. Není ale vhodný na foto, protože může obsahovat lesklé částečky, které se do něj přidávají, aby držel pohromadě.

Pudr se nanáší labutěnkou nebo větším kulatým štětcem. Odstín pudru by se měl shodovat s odstínem make-upu. Pro opětovné nanášení pudru v průběhu dne je nejvhodnější pudr průsvitný, který nezmění původní odstín již naneseného make-upu, ale pouze pleť zmatní. Pokud je Vaše pleť tmavší, je možné použít bronzážní pudr, který zejména v létě pleť krásně rozzáří.

Pudr zjemňuje ostrost barev. Můžete jej tedy použít pokud to například přeženete s intenzitou zdravíčka či očních stínů. Naberte trochu pudru na štětec a ostřejší barvu či přechod ztlumte.

Pomocí make-upu a pudru lze dosáhnout nejen sjednocení barvy pleti, ale je možné jimi také korigovat tvarové nesrovnalosti, ale o tom někdy příště!

Po aplikaci dobrého základu, tedy make-upu zafixovaného pudrem se pak nanáší oční stíny, řasenka, je možné zvýraznit obočí a rty a na závěr se nanáší tvářenka.

žena studio

Oční stíny

Při volbě očních stínů se nám nabízí mnohé možnosti. Oční stíny matné a syté se používají na foto, kameru a molo. Oční stíny perleťové jsou vhodné k večerním příležitostem a naopak nejsou vhodné na foto ( házejí odlesky ). Podle způsobu nanášení očních stínů a jejich intenzitě se dá měnit výraz i tvar očí a celkového pohledu. Oční stíny se nanášejí pomocí štetečků, je možné použít i pěnový aplikátor nebo prst.

Řasenka

Při výběru řasenky máme také několik možností :

prodlužující – obsahuje vlákna, které řasy prodlouží

zhušťující – obsahují hustou texturu, která řasy obalí

voděodolné – obsahují alkohol

barevné – pro vytvoření různých efektů

bezbarvé gely – mohou se použít jako podkladové řasenky nebo pro zpevnění obočí

Rtěnka

Před aplikací rtěnky je lepší použít konturovaní tužku na rty ( ve stejném odstínu jako je rtěnka ! ). Konturka rty hezky orámuje a zabrání rtěnce, aby se rozpila. Pomocí konturky je možné měnit velikost i tvar Vašich rtů, záleží na příležitosti, pro kterou se líčíte. Rtěnku naneseme štetečkem na rty.

lipstick

Tvářenka

Tvářenku nanášíme štětcem směrem od místa mezi nosem a rty, těsně pod lícní kostí a směrem do ztracena k uchu. Tvářenka jen lehce tvaruje kontury a dodává zdravý nádech. Efekt nesmí být násilný. Tvářenka může být hlavním prvkem, kterým se dá měnit vzhled.

To je prozatím vše, zkoušejte a trénujte, příště si povíme, jaké líčení volit pro jednotlivé příležitosti.