Co všechno jste chtěli vědět o záchodech a báli jste se zeptat

Pojďme si první, vůbec říct, co to vůbec WC je. WC je zkratka od slov water closet tedy v doslovném překladu vodní skříň, ovšem v Anglii to každý pochopí jako toaleta. Také, jak každý jistě ví, se záchody značí jako 00, tedy dvě nuly, nikoliv dvě O! A i zde si jistě vysvětlím, jak tato zkratka vznikla, ale to až za chvíli, v devatenáctém století. A víte jaká je výhoda u tureckých záchodů, na rozdíl od klasických a proč někteří lidé dokonce tyto záchody preferují? Důvod je ten, že ač tyto záchody potkáte hlavně v chudších zemích, pro hodně lidí je to hygieničtější, díky nulovému kontaktu s tzv. záchodovým prkénkem.

historie toalet

A jak jsem řekl, teď už se půjdeme podívat, na historii dnešní toalety.

  • 25. století př. n. l. , zde to vše začalo, lidé z dnešního Pákistánu (dříve Harappa) měli, jako první, v každém domě, své vlastní toalety, které byly spojeny hliněnými cihlami. Ovšem toalety, byli i ve starověkém Egyptě, či Číně. A v Římě, byly toalety, součástí lázní, kde ovšem nikdo nedělil, zda to jsou toalety dámské, či pánské.
  • Ve starověkých hradech, se též používaly záchody kterým se říkalo prevéty (převzato z latiny, tedy locus privatus, v překladu soukromé místo) , staročesky taky zvané výsernice (ospravedlňuji se, že to rozhodně není žádné vulgární slovo). Jednalo se o naprosto jednoduchý a primitivní systém kde jste nepotřebovali žádný splachovací systém, postarala se o to sama gravitace. A zde i vzniklo slavné invektivum prevít (prevét se počeštilo tedy do prevít).
  • 1596 – Tak zde, to všechno začalo, psal se rok 1596, v době kdy Pernštejnové prodávavli hrad Pernštejn, v době narození Fridricha Falckého a vynalezení první doložené splachovací toalety, tedy toalety, kterou známe my. Tohoto roku, poměrně neznámí a přesto důležitý sir John Harington vynalezl unikátní vynález pro Alžbětu I., pro Anglickou královnu, vynález nazval The Ajax, nám známý jako toaleta, tedy splachovací toaleta. Jeden z velmi důležitých, přetrvávajících a všemi(tedy skoro všemi) používaný vynález se stal zdrojem posměšků a urážek na samotného sira. Naštěstí to zachránila Francie, která vynález převzala a pojmenovala ho Angrez.
  • 1775 – Alexander Cummings vylepšil jeden z už tak úžasných vynálezů, přidal tam věc zvanou vodní uzávěr (britský patent čisla 816), tento uzávěr využíval vodu stojící na uzavřený výpust v objemu mísy pro zábranu úniku kalního vzduchu. Je používán dodnes.
  • Cca 1800 – V 19. Století se na území Evropy začala používat čislice 0 (Dřive se používalo především 1-9). Ovšem pro lidi, byla číslice 0 něco děsivého a něco prázdného, stejně jako vykonávání potřeby. Proto se v německých hotelech rozšířil „trend“ označování záchodů jako pokoj 00. Proč ne jen jedna 0? To je poměrně vtipné a lehké, nejspíše proto, protože to bylo příliš fádní.
  • 1885-1886 – Hned poté co Thomas Crapper, založil firmu na výrobu toalet, která díky brzy získané královské licenci se stala velmi žádanou a Crapperovo jméno se stalo synonymem pro splachovací toalety, ikdyž se ani nepodílel na jejím vymyšlení.
  • 1939-1945 – Roky utrpení a zoufalství, roky bídy ve všech ohledech, ano ve všech, roky 2. Světové války. Jak jsem již zdůraznil, tak jelikož z knihy o jednom z nejvetšich a nejhroznějšim koncentračním táboře, o Auschwitz/Osvětimi. Kdo měl tu čest pracovat u toalet, mohl „slavit“ v těchto hrozných dobách na tomto hrozném místě byl poměrně velký problém zajít si na záchod. Lidé proto na záchod tak často nechodili a holt se s tím museli vypořádat jinak. Otřesné, nechutné a nepředstavitelné, věřím že nejen pro mne.
  • Současnost, rok 2016 – Dnes je toaleta naprostá samozřejmost nejdražší toaletu pořídíte za 100 milionů korun. A nejlevnější okolo 1 000,- korun. Každoročně je slavený mezinárodní den toalet a to připadá na 19. listopad. V širém světě se lehce můžeme setkat s několika druhy záchodů. Od starších latrín (kadibudek) až přes pisoáry, turecké záchody, či klasické splachovací toalety. Toalety se označují piktogrami, tedy obrázky kde je buď dívka v sukni, či chlapec v kalhotách.