Kupujete nový plynový kotel?

Koupě plynového kotle je investice v řádu několika desítek tisíce korun. Proto se vám určitě vyplatí uvážlivě vybírat s ohledem na technické parametry a veškeré vaše potřeby a nároky. Jak se říká: Nejlevnější nemusí být vždy nejlevnější. Po několika letech se vám může taková levná koupě prodražit na provozu, nebo výdajích na opravy ne příliš kvalitních zařízení. V potaz je třeba brát nejen výběr kotle, ale také celého systému vytápění. Pro dosažení nejvíce hospodárného efektu je třeba zvážit nejen kvalitu kotle, ale také otopnou soustavu a regulaci.

Během výběru způsobu vytápění kalkulujte jak vstupní náklady na pořízení kotle, tak náklady na provoz.

Při výběru zvažujte nejdůležitější faktory:plynove-kotle-zavesne.150×150

Pořizovací cena
Náklady na provoz a spotřeba energie
Doba použitelnosti
Velikost a izolaci vytápěného prostoru

V současné době máme na trhu nespočet nabídek nejrůznějších kotlů s různými parametry.

Ovšem najít v této široké nabídce plynový kotel, který optimálně vytopí váš byt, nebo dům s minimální tepelnou ztrátou a současně s dostačující rezervou na ohřev teplé užitkové vody není až tak snadné.

Pokud není plynový kotel správně zvolený a není schopný bez ztráty účinnosti snižovat svůj výkon na hodnoty tepelné ztráty bytu stává se nevhodným a neúsporným pro vaše použití.

plynový kotel

Proč?

Pokud je minimální výkon vašeho spotřebiče vyšší, než je okamžitá tepelná ztráta bytu, kotel musí stále opakovaně cyklovat. Nepřetržitě se zapíná a vypíná a tím se neúsporně navyšuje spotřeba plynu a zároveň se radikálně snižuje životnost kotle.

Rozdělení plynových kotlů podle jejich konstrukce:

Klasické kotle: jsou standardní kotle určené pro teplovodní otopné soustavy, přičemž je průměrná účinnost kotle zhruba 91 %.
Nízkoteplotní kotle: jsou kotle, které jsou vývojově mezi klasickými a kondenzačními kotli. /činnost těchto kotlů je zhruba 95 %.
Kondenzační kotle: tyto kotle jsou schopny využívat i část kondenzačního tepla spalin. Díky této specifické funkci můžeme navýšit výhřevnost až o 11 %. Výhodou je ekologický provoz, vysoká účinnost průměrně až 96–104 %.
Rozdělení plynových kotlů podle umístění:

Závěsné kotle: jak název napovídá, jedná se o kotle, které je možné zavěsit na zeď. Jsou vhodné především do menších prostor, kterým se myslí byt, nebo průměrný dům. Mohou být buď nízkoteplotní nebo kondenzační.
Stacionární kotle (stojací): jsou vhodné i pro rozsáhlejší topné systémy s větším obsahem topné vody. Můžou stát na podlaze, jsou konstrukčně jako klasické plynové kotle nízkoteplotní a kondenzační.
Kde mohu ještě ušetřit?

Efektivní regulace teplot: udržujte během zimních měsíců stálé teploty v jednotlivých místnostech domu. Při udržování stálé teploty nemáte v jednotlivých místnostech zbytečně přetopeno, kotel pracuje na minimální výkon a vy ušetříte za energie.
Kvalitní řídící technika: kvalitní zařízení si umí samo regulovat odběr energie, které je potřeba pro vytápění i ohřev užitkové vody.
Kvalitní výhřevná tělesa: radiátory je vhodné doplnit ventilem s termostatickými hlavicemi, které vám pomohou uspořit 5–10 % energie. Termostatické ventily a hlavice jdou připojit k téměř jakému-koli radiátoru. Instalovat by je měl profesionál s licencí, abychom se vyhnuli poškození na topném systému.
Termostat: ušetřit na vytápění můžete i pomocí kvalitního termostatu. Na termostatu si nastavíme potřebnou výši teploty a na základě toho se spouští a vypíná kotel. U kvalitnějších termostatů můžeme na každý den naprogramovat na požadovanou teplotu. Termostat by měl technickými parametry odpovídat požadovanému prostoru. Některé termostaty můžeme ovládat pomocí internetu, nebo mobilního telefou.
Ekvitermní regulace: tento regulátor umí vyhodnotit teplotu uvnitř domu a porovnává ji s teplotou vody v topném systému. Při větším rozdílu mezi těmito teplotami se navyšuje výkon kotle a naopak. Pro ještě efektivnější regulaci můžeme použit vnitřní čidlo, které působí k jednoduchému nastavení teplot.
Pozor na staré kotle: plynové kotle, které jsou starší více než 10 let už řadíme mezi veterány. Čím dříve takový kotel vyměníte, tím více ušetříte na energiích. Starší kotle mají zastaralé konstrukce a nemalá část tepla může unikat do vnějších prostorů, nebo komínem. Plynový kotel starší než 10 let se pohybuje zhruba na 70 % výkonu.
Plynu se nemusíte bát!

bydlení

Jako tepelné médium můžeme v plynovém kotli využít zemní plyn i zkapalněný propan–butan.

Kvalitní a moderní plynové kotle mají bezpečnostní čidla a tepelné pojistky. V případě závady, nebo úniku plynu tyto čidla odstraní kotel z provozu a zamezí přívodu plynu. Plynové kotle mohou pracovat téměř bez obsluhy a to velice spolehlivě. Majitelé plynových kotlů musejí brát v potaz pravidelné čistění kotle,revize kotlů, péči o komín a seřizování hořáků. Tyto údržby však svěřte profesionálům s příslušnou autorizací.

Při pořizování nového plynového kotle se obraťte raději na prodejnu , kde najdete profesionály z oboru a všechny důležité informace vám rádi sdělí.