Střešní okna

Využití každého prostoru v domě, nebo bytě je pro nás samozřejmé. Souvisí s tím ale i využití podkrovních míst a jejich úpravy k příjemnému bydlení. Vytvořit si z tmavé půdy prostor, kde budete rádi trávit svůj čas s rodinou, není problém. Nabízí se otázka, které se při přestavbě podkroví nevyhnete a to způsobu řešení a rozložení střešních oken.

Je třeba myslet také na to, že pohled z okna má stejně důležitý význam, jako vzduch a světlo procházející střešním oknem. Střešní okna jsou v dnešní době velice oblíbené a dá se říct již téměř standardem každého rodinného domu. Podkrovním místnostem pomáhají vyniknout jejich krásám a současně splňují veškeré požadavky a nároky uživatelům na ochranu soukromí díky bohaté nabídce nejrůznějších rolet a žaluzií. Díky tomu je využívání podkrovních prostor tím nejoblíbenějším tématem pro originální tvořivost bytových architektů a a dokonalých představ uživatelů.

dormer-windows-837654_960_720

Realizace nových střešních oken je záležitost v řádu budoucích desetiletí, někdy celoživotní rozhodnutí. Proto mějte na mysli, že je stejně důležitá kvalita oken, tak jejich zabudování do střešního pláště a jejich následné seřízení. Tuto činnost by měl provádět profesionál v oboru. Také je důležité snadné a dobře přístupné ovládání, jak oken, tak rolet. Jednoduchá údržba je největším kritériem mezi vlastnostmi střešních oken, které mají výrazný vliv na spokojenost uživatele. Během výběru rozměrů, umístění a počtu střešních oken je třeba se rozmýšlet v širších souvislostech. Odborníci doporučují obecné zásady četnosti a rozložení, základním pravidlem je, že prosklená plocha by měla činit minimálně 10 % z rozměru podlahy. Další také výraznou roli hrají nejrůznější aspekty, anomálie prostoru, příjemný výhled a vkusné umístění okna, které je třeba řešit pro každý prostor individuálně.

 

Správná volba střešních oken

Pro dosažení hezkého a příjemného výhledu, vkusného i funkčního rozmístění oken a snadného přístupu k ovládání oken doporučujeme vzít v úvahu:

Sklon střechy: úhel střechy je základním kritérium při výběru. Do více skloněné střechy můžete použít okna menších rozměrů, při menším sklonu naopak zvolte pro dosažení adekvátního výhledu a světelnosti raději okna větší.
Výběr typu: nepodcenitelným kritériem při výběru střešního okna je bezproblémové ovládání. Uspořádané v souladu s vaším interiérem a pohodlnému přístupu k oknům vybíráme mezi dvěma základními typy oken a to výklopné a kyvné.
Kyvná okna: poskytují pohodlnější využití prostor kolem oken. Ovládají se pomocí madla, které je zabudováno v horní části okenního křídla.
Výklopně-kyvná okna: mají otevírání směrem ven a poskytují neomezený výhled. Ovládací klika je umístěna na spodní části okenního křídla, tím jsou nejvhodnější do prostor, kde okno umisťujeme do střechy s mírnějším sklonem, nebo umístění do větší výšky.
Dodržení minimálních prostor: i zde platí obecné zásady, aby vaše okna splňovala správně své funkce a vyhovovala pohodlnému ovládání. Dolní hrana rámu okna by měla mít 85 – 110 cm vzdálenost od podlahy. Horní hrana okenního rámu pak 185 – 220 cm. Výklopná střešní okna s klikou na dolní části můžeme umístit i výše, ovšem tak aby ovládání bylo stále pohodlné. Další zásadou je dodržení adekvátní vzdálenosti mezi krokvemi. Ta hraje roli během výběru šíře okna. Pokud se rozhodnete pro širší střešní okno, než je rozestup mezi krokvemi, je zapotřebí provést tesařskou výměnu.

Dřevo nebo polyuretan: střešní okna jsou vyráběna v několika provedeních základní i povrchové úpravy. A to s jednovrstvým lakováním, dvouvrstvým lakování, nebo okna s polyuretanovou úpravou. Úprava se provádí vodou ředitelným povrchovým lakem, který chrání vnější povrch střešních oken. Polyuretanová úprava jsou okna vyrobena s dřevěným jádrem opatřené bílou povrchovou vrstvou polyuretanu, u kterých není potřeba žádná údržba. Okna s takovou úpravou jsou především vhodná do prostor s větší vlhkostí a také tam, kde vám bude s úpravou interiéru lépe korespondovat jejich bílá barva.
Elektrické, nebo manuální ovládání: Dálkové ovládání oken vám umožní velice pohodlnou manipulaci do všech prostor, oceníte ho při hůře dostupných oken. Pokud uvažujete o zabudování více oken je elektrické ovládání určitě správnou volbou. Na trhu si můžete vybírat i z vysoce funkčních typů, v kterých jsou zabudované vodiče a okno postačí pouze napojit na elektrický proud.
Vhodné zasklení: během výběru oken si všímejte také tepelně-technických parametrů. Čím je okno nižší, tím více ušetříte na energiích pro vytápění. Můžete se rozhodnout také pro energeticky úsporná okna, které vám zaručují nejen snížení tepelné ztráty, ale také funkční zvukovou izoaci. Střešní okna s technologií warm edge minimalizují kondenzaci par v chladných a vlhkých podmínkách.
Zastínění, dekorace a doplňky: prospěšné vlastnosti střešních oken také ovlivňují zastiňovací doplňky a dekorace. S volbou vhodných doplňků si můžete vybudovat originální nadčasový vzhled vašeho interiéru, vytvořit si bezpečné soukromí a vytvořit si příjemné zastínění podkrovních prostor
střešní okna.