Tráva s vůní citronů

Citronová tráva, nazývaná také Citronela, v některých krajích také Voňatka je bylinka doslova s kouzelnou chutí a vůní, ale je také skvělým díky svým léčebným účinkům. Nebýt této bylinky thajská a indonéská kuchyně by měla zcela jinou chuť. A už od dávných věků se ví, že je tato rostlinka skvělým prostředkem na podpůrnou léčbu žaludečních potíží, na snižování teploty a mnoho dalších neduhů. Řekněme si něco o historii a na téma citronová tráva pěstování a účinky, kde to začalo a jak s touto bylinkou zacházet.

citronova trava čaj navod

Citronová tráva má své kořeny v Indii a na Srí Lance, později se rozšířila do celé Asie. Už ve staré čínské medicíně má své čestné místo, kde se používá od pradávna až po dnešní dobu. Citronela se ale vyskytovala současně na několika dalších místech například ve starověkém Římě byla uznávaným kořením i lékem, stejně tak její léčebné schopnosti, skvělou chuť i nádherné aroma dobře znali staří Řekové. V dávných dobách ale rostla také na Africkém kontinentu a Filipínách. I na území jižní Ameriky je po dlouhá staletí uznávaným lékem na hypertenzi, zánětů a v podání čaje se aplikuje na nervozitu a deprese. V současné době se Citronová tráva pěstuje již téměř po celé zeměkouli. Dokonce i u nás, ano i v našem podnebí se dá dobře vypěstovat i rozmnožovat. Sice bylinka nebude mít tak silné aroma, ani výraznou chuť, ale pokud si citronelu vypěstujete na své zahrádce budete mít nejen jistotu, že během růstu nebyla nijak chemicky ošetřena a i následně byla správně ve stinném místě sušena a pečlivě uskladněna ve vzduchotěsném balení. Podrobnější informace jak pěstovat citronovou trávu, jak ji rozmnožit a jak se o ní starat celý rok naleznete na webu CitronovaTrava.cz. Nic složitého ani náročného to není a můžete si ji zasadit třeba i do truhlíku za oknem. A díky této krásné rostllince si nejen nádherně a svěže provoníte celý byt příjemnou citrusovou vůní, ale také vám pomůže odehnat hmyz, který by chtěl nezván vlítnout do vašeho bytu. Čaj z citronové trávy je lahodný a blahodárný nápoj, který vaše tělo doslova nastartuje. Připravíte ho jednoduše z čerstvé, nebo sušené citronely, zalitím horkou vodou asi 80 stupňů, necháte minimálně 5 minut vylouhovat a můžete popíjet. Bylinka se dá takto až třikrát po sobě zalít znovu a stále dostanete lahodný nápoj. Do vaření se používá také jak čerstvá, tak sušená, případně i mražená bylinka. Inspirovat se můžete v asijských receptech jak ji využít. Skvěle se hodí do thajských polévek, k dochucení krevet a mořských plodů, ale i do středozemní kuchyně například na přípravu limonád, dresingů, do dezertů, ale i rybám, nebo jehněčímu se skvěle hodí.

citronová tráva pěstování
Jak citronovou trávu podávat
Citronovou trávu můžete podávat nejjednodušším způsobem v podobě bylinkového čaje, výborně chutná v kombinaci s mátou a medu, ale podle chuti a potřeby můžete kombinovat s dalšími druhy bylinek. Konzumovat ji můžete i zařazením do jídelníčku ve formě voňavého koření. Pokud jste doma zvyklí vařit asijskou kuchyni, citronelu jistě znáte. Ale možná nevíte, že se hodí i do spousty středomořských receptů, kterým dodá úplně nový chuťový rozměr. Citronová tráva třeba skvěle chutná v jablečném závinu, nebo v kombinaci s rozmarýnem na pečeného pstruha, hodí se do sladkých dezertů i k masům. Celé stonky citronové trávy můžete použít jako míchátko do koktejlů, provoní nápoj a váš drink bude vypadat skvěle natural.
Citronová tráva se používá díky svým léčivým účinkům i do kosmetických přípravků například do parfémů a krémů. Na léčbu dýchacích cest a zahlenění si můžete sami doma připravit inhalaci. Připravíte ji jednoduše, že uvaříte stvol citronely ve vodě, necháte mírně asi 3 minuty povařit, můžete přidat i heřmánek vlezete si s odvarem pod deku, nebo osušku a zhluboka dýcháte voňaovu páru z hrnce. Ovar můžete zahřívat a použít podle potřeby, třeba každé dvě hodiny, po dvou dnech si v případě potřeby připravte čerstvý.

citronova trava čaj
Co dokáže citronová tráva léčit
Tato bylinka výborně pomáhá na léčbu chřipky a nachlazení. Podporuje pocení, proto se účinně používá na snižování teploty. Díky svým účinným látkám také dokáže snižovat vysoký cholesterol v krvi, čímž chrání organismus před ucpáváním cév a předčasným infarktům. Pomáhá dlouhodobě tlumit projevy astmatu. Zvyšuje koncentraci, je tedy vhodná ve zkouškovém období pro studenty. Pro své tlumící účinky je vhodná při depresích , vypětí fyzickém i psychickém a při pocitu celkové nervozity. Blahodárně působí na celý zažívací systém. Dokáže regulovat průjmy a nadýmání, zklidní bolesti břicha, zvracení a nechutenství. Je vhodná užívat při léčbě Helikobakter pylori a malárie. Detoxikuje játra a ledviny před chemickými prvky, které jsou pro naše tělo nežádoucí. I když nebyly zatím prokázány žádné nežádoucí účinky této byliny, v těhotenství se popíjení čaje z citronové trávy podobně jako ostatních bylinkových čajů raději vyhněte.