10 kroků ke spokojenému vztahu

Partnerské vztahy můžou být krásné a naplňující, ale někdy nás umí také pěkně položit do kolen. Málokdo z nás chce být sám bez partnera a když je to především záporná zkušenost z minulých vztahů. Pokud máte vztah, je třeba se o něj starat, nic není zadarmo a jestli chcete být v partnerském vztahu šťastný, je třeba také do něj něco vložit. 

Universální návod na šťastný vztah bohužel bohužel neexistuje, ale pokud to ve vztahu myslíte vážně a chcete si ho udržet zamyslete se nad níže popsanými deseti kroky, jestli se nedá ještě něco zlepšit. A věřte, že nebudete litovat, pečovat o vztah je přeci to nejkrásnější a budete se cítit dobře a vyrovnaně.

milenci

  1. Krok: Projevujte partnerovi lásku. Bez projevování citů se neobejde žádný hezký partnerský vztah. Máte svého miláčka rádi, řekněte mu to! Pochopitelně to není jen o slovech, ale i o obětí, nebo pohlazení a třeba i milém překvapení. dokažte svému partnerovi, že na něj myslíte, nemusíte psát každý den básničky, spíš se snažte být originální a přemýšlejte nad tím co by partnerovi udělalo radost, může to být pozvání do kina, nebo příprava sváteční večeře, nebo i malý dárek.
  2. Krok: Věnujte si dostatek času. Čas je pro každého z nás v dnešní době problém, stále něco nestíháme, nebo něco zanedbáváme. Ale na partnera v ruch dnešního světa zapomínat nesmíme. Každý z nás má jiné možnosti si čas najít, ale je důležité si čas na miláčka najít, věnujte jen sami sobě chvilky.
  3. Krok: Společné plánování. Starejte se aby jste měli alespoň nějaké společné koníčky a záliby. Ve vztahu nemusíte mít všechny koníčky a zájmy stejné, ale věnujte se společně tomu, co baví vás oba a plánujte. Můžete společně sportovat, plánovat rekonstrukci bytu, nebo jet třeba na dovolenou. Trávení společných činností je jedním ze základních faktorů u pevného partnerství.
  4. Krok: Nepřestávejte spolu komunikovat. Bez zdravé komunikace i ten nejšťastnější pár postupem ochladne. Podělte se se svým partnerem třeba jen o všedních zážitcích dne a nechte i jemu prostor aby mohl sdílet své zážitky i pocity. Zdravá komunikace se vám v dobrém vrátí, budete se moci na partnera více napojit a pochopíte jeho pohled na svět a vše okolo.
  5. Krok: Buďte tolerantní a dávejte prostor kompromisům. Bez tolerance a kompromisů se neobejde žádný vyrovnaný partnerský vztah. Pokud máte s tolerancí problém, třeba žárlíte, zamyslete se spíše nad sebou, než aby jste začali hned vyčítat, či snad dělat scény. Hodně vztahů ztroskotá na nízké hranici tolerance a možnosti určité svobody. Snažte se v klidu domluvit jak se věci mají a hlavně zbytečně partnera neomezujte.
  6. Krok: Důvěřujte si a odpouštějte. Bez důvěry se ve vztahu nebude nikdo cítit dobře a vztah tím bude opravdu hodně trpět. Pochopitelně je třeba k tomu přistupovat racionálně a pokud se vám zdá, že něco dělá partner více než by měl, v klidu si s ním o tom promluvte. Pokud se stane něco špatného, nebo si nějak ublížíte snažte si odpustit a o všem si v klidu popovídat.
  7. Krok: Srovnejte si pohled na finance. Věc o které se vždy každému mluvit nechce, ale je to důležité. Na financování společných věcí musíte mít jasně daná pravidla. Je to o domluvě, ale domluva bez rozmluvy sama nevznikne, proto je důležitý si o tomto méně populárním tématu také pohovořit. Společné šetření na vysněné cíle může vztah podpořit a dát mu další zajímavý obzor.
  8. Krok: Pečujte o sexuální harmonii. Ano sex do partnerství patří a ať už si to chceme připustit, či ne v mnoha vztazích hraje důležitou roli. Povídejte si i na toto téma ¨, řekněte parterovi jaké máte touhy a vyslechněte si dobře i ty jeho. Na začátku vztahu většinou vášeň zabírá dobře, ale později může ochabnout a bez komunikace vás to může zavést do patové situace.
  9. Krok: Žijte jen s tím pravým, koho milujete. Pokud si najdete partnera s kterým nebudete schopni se domluvit na toleranci a nebudete cítit ani chtít dávat lásku, jsou vám všechny zmíněné body k ničemu. Vyberte si partnera který vám padne a měli by jste mít pocit, že vedle něho chcete zůstat celý život.
  10. Krok: Neusínejte na vavřínech. Pro kvalitně vyrovnaný a hezký vztah je třeba stále něco dělat, patří sem stále si opakovat výše uvedené kroky, ale také se starejte sami o sebe. Věnujte se svému vzhledu i duchu, stále se vyvíjejte a pracujte na sobě.

Přečtěte si také:

10 neotřelých rad, jak předejít hádce s partnerem